Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Aile Koruma ŞifresiTürk Telekom Aile Koruma Şifresi nedir, ne işe yarar?

Türk Telekom evde internet hattı müşterilerine ücretsiz olarak sunulan, kurulumu ve kullanımı çok kolay olan Aile Koruma Şifresi ile çocuklarınız sizin belirleyeceğiniz zaman ve sınırlar içinde, sakıncalı sitelere girmeden İnternetten faydalanabilir. Aile Koruma Şifresi ile çocuklarınızın sakıncalı sitelere (şiddet, cinsellik, korku, kumar, sohbet içerikli vb.) ulaşmasını ve sakıncalı kişilerle iletişime geçme olasılığını engelleyebilirsiniz. Günlük İnternet kullanım süresini belirleyebilir; böylece çocuklarınızın derslerinden ya da sosyal hayattan geri kalmamasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu işlemleri, evde yaşayan her yaş grubuna hatta her çocuğa özel yapabilir, dilediğiniz zaman kendiniz için bu şifreleri kaldırabilirsiniz.

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi Filtreleme Özelliği ile neler yapabilirim?

Çocuklarınızın sakıncalı sitelere ulaşmasını ve sakıncalı kişilerle iletişime geçme olasılığını engelleyebilirsiniz. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'ni bilgisayarınıza kurduğunuzda, dilerseniz herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek kalmadan, önceden tanımlanmış "standart ayarlar" ile hemen kullanmaya başlayabilir, dilerseniz ailenize özel ayarlamaları yaparak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Üstelik finasıltreleme işlemini, ürünün içinde önceden tanımlanmış olan kategorilere göre kolayca yapabilirsiniz. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin filtreleme özelliği ile:

 • Çocuklarınızın İnternet'teki zararlı içeriklere erişimini engelleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz engellenen bir siteye erişmeyi denediğinde size e-posta ile haber verilir.
 • İçeriği sakıncalı olmadığı halde yanlışlıkla yasakladığınız siteler olursa, çocuğunuz bu sitelere erişmek istediğinde bir uyarı mesajıyla karşılaşır ve sadece bir butonla sizden erişim izni isteyebilir.
 • Filtreleme özelliğini, çocuğunuzun İnternette erişebileceği kategorileri veya erişimini engellemek istediğiniz kategorileri seçerek kullanabilirsiniz.
 • Dilediğiniz siteler için istisna yaparak kategorisini değiştirebilir ve çocuğunuzun bu sitelere erişimine izin verebilir ya da engelleyebilirsiniz.
 • Dilerseniz, Anlık Mesajlaşma uygulamalarını da kontrol edebilir, sohbet içeriklerini denetleyebilirsiniz.
 • Türk Telekom Aile Koruma Şifresi engelleme dışında, isterseniz uyarı modunda da çalışabilir. Bu modda iken erişim tamamen engellenmemekte, sadece bir uyarı penceresi açılmaktadır. Bu özellik sayesinde çocuğunuzun yanlışlıkla girebileceği bir siteden kendi iradesi doğrultusunda korunmasını sağlayabilir ve aynı zamanda İnternet erişimini kısıtlamamış olursunuz.Türk Telekom Aile Koruma Şifresi Zaman Kontrolü Özelliği ile neler yapabilirim?

Günlük internet kullanım süresini belirleyebilir; böylece çocuklarınızın derslerinden ya da sosyal hayattan geri kalmamasını sağlayabilirsiniz. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi ile:

 • Çocuğunuzun İnternet erişimini dilerseniz haftanın her günü için ayrı ayrı, istediğiniz zaman aralığında ve yine sizin tanımlayacağınız süre ile belirleyebilirsiniz.
 • Ayrıca arzu ederseniz haftalık veya günlük olarak çocuğunuzun İnternete erişeceği toplam süreyi belirleyebilirsiniz, böylece çocuğunuz dilediği saatte fakat sizin belirlediğiniz süreyi aşmayacak şekilde İnternete erişebilir.
 • Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin Filtreleme ve Zaman Kontrolü Özelliklerini her kullanıcı (her çocuk) için farklı ayarlayabilir miyim?
Zaman kontrolü ve içerik filtreleme işlemlerini, evde yaşayan her yaş grubuna hatta her çocuğa özel yapabilir, dilediğiniz zaman kendiniz için bu şifreleri kaldırabilirsiniz. İsterseniz oluşturduğunuz farklı profilleri, bilgisayarınızın kullanıcı oturum isimleriyle de eşleştirebilirsiniz.

Uygulama ilk kurulduğunda bilgisayarı kullanan herkes için aynı ayarlar geçerli olacak şekilde çalışmaktadır, bu durumda iken kullanıcıların ek bir parola girmesine gerek olmadan bilgisayarı eskisi gibi kullanmaları mümkündür. Evde kullanıcılar için farklı filtre ayarları yapmak isterseniz (örneğin farklı yaşlarda çocuklarınız için) uygulamayı çoklu kullanıcı moduna geçirmeniz ve her kullanıcı için filtre tanımı yapmanız gereklidir. Bilgisayarınızda kullanıcı oturum isimleri kullanmıyorsanız veya bu isimleri Türk Telekom Aile Koruma Şifresi kullanıcılarıyla eşleştirmemişseniz İnternete erişebilmek için her kullanıcının kendi Türk Telekom Aile Koruma Şifresi kullanıcı adı ve parolasını girmesi gerekecektir.


Türk Telekom Aile Koruma Şifresi için sistem gereksinimleri nedir?

 • PC veya uyumlu 133 MHz veya daha hızlı işlemci
 • Microsoft Windows 2000/XP/Vista
 • En az 128 MB RAM (256 MB RAM önerilir)
 • 25 MB sabit disk alanı
 • En az 800x600 çözünürlükte renkli ekran
 • İnternet bağlantısı
 • İnternet Explorer 4.0 veya üstü, Netscape 6.0 veya üstü veya diğer güncel web tarayıcılarTürk Telekom Aile Koruma Şifresi'ni bilgisayarıma nasıl kuracağım?

Türk Telekom Güvenlik web sitesinden , TekŞifre bilgilerinizi girerek Aile Koruma Şifresi’ni ücretsiz indirebilirsiniz.

Programı birden fazla PC'de kullanabilir miyim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programı için 1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren 3 ücretsiz lisans hakkı verilmeye başlanmıştır. Ücretsiz Lisans kodlarınızı Türk Telekom Aile Koruma Şifresi web sayfasında Kullanım sekmesinden etkinleştirebilirsiniz. 3 Lisans kodunuzuda kullandıysanız ve başka bir bilgisayara yüklemek isterseniz, programı önceki kurduğunuz bilgisayarlardan birinden kaldırmanız gerekmektedir. Kurduğunuz bilgisayarlardan birinden yazılımı kaldırdıktan sonra aynı lisans kodunu kullanarak yeni bir bilgisayara kurabilirsiniz. Uygulamayı kaldırırken bilgisayarın İnternete bağlı olması gereklidir, aksi durumda lisans kodunu tekrar kullanmanız mümkün olmayacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız yardım için 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayınız.

Aile Koruma Şifresi programı bilgisayarımda kurulu olan güvenlik duvarı, anti-virüs, anti-spam vb. yazılımlar ile bir problem yaratır mı?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programı, bilgisayarınızda kurulu diğer yazılımlarla sorunsuz bir şekilde çalışır. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programını bilgisayarınıza kurmaya başlamadan önce eğer güvenlik duvarı-firewall (güvenlik duvarları internet ağının içinden veya dışından gelen yetkisiz erişimleri engelleyen, süzen ve izin denetimi sağlayan yazılımlar veya donanımlardır) ya da anti-virüs programı kullanıyorsanız bunları kurulum tamamlanana kadar geçici olarak kapatmanız gerekir.

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programı ile ilgili güncellemeler otomatik olarak mı gerçekleşir?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi güncellemelerini isterseniz otomatik moda ayarlayabilirsiniz; böylece güncelleme gerektiğinde program kendini otomatik olarak güncelleyecektir. Ya da dilediğiniz zaman kendiniz güncelleme yapabilirsiniz.

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programının kontrolünü nasıl yapacağım?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programının kontrolünü, programı kurarken oluşturacağınız kullanıcı parolası ile sağlayacaksınız. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi programını diğer kullanıcıların devre dışı bırakmasını ya da ayarlarında değişiklikler yapmasını istemiyorsanız parolanızı kimseyle paylaşmayınız. En az 3 ve en fazla 13 karakterden oluşturacağınız parolanızı, kolay tahmin edilemeyecek, harf ve sayılardan oluşturduğunuzdan emin olunuz.

Başka birinin daha (eşimin de) yönetici olmasını nasıl sağlayabilirim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi istediğiniz kadar yönetici atamanıza olanak sağlar, dilerseniz eşinizi de yönetici olarak atayabilirsiniz. Bunun için; Türk Telekom Aile Koruma Şifresi Yönetim Araçları'na girin ve yönetici ayrıcalıkları tanımak istediğiniz kullanıcıyı seçin. Profil Ayarları'na tıklayın, Yönetici onay kutusunu işaretleyin ve Tamam'a tıklayın. Bir kullanıcı yönetici olarak atandıktan sonra, Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'ni açabilir, devre dışı bırakabilir, program ayarlarını ve kullanıcı profillerini değiştirebilir, raporları görüntüleyebilir.

Kaç tane kullanıcı tanımlayabilirim?

Tanımlanacak kullanıcıların sayı olarak bir kısıtlaması yoktur, evdeki her kullanıcı için farklı tanımlar yapabilirsiniz.

Çocuğum engellenen bir siteye girmeye çalıştığında ne ile karşılaşacak?

Çocuğunuz filtrelediğiniz/engellediğiniz sitelere girmek istediğinde bir uyarı mesajı ile karşılaşacak ve bu içeriğe erişimi engellenecektir. Mesajın içeriğinde hangi siteye erişmek istendiği ve ne tür içerik nedeniyle engellendiği belirtilmektedir. Yönetim ekranında sağ üstte bulunan seçenekler yardımıyla engelleme durumunda programın nasıl davranacağını seçmeniz mümkündür. Dilerseniz engelleme sebebinin hangi tür içerik olduğunun belirtilmemesini seçebilirsiniz. Çocuğunuzun engelleme ekranını hiç görmemesini isterseniz boş bir sayfa gösterilmesini ya da otomatik olarak sizin önceden seçeceğiniz zararsız bir siteye yönlendirilmesini seçmeniz mümkündür.

Çocuğum/Çocuklarım sakıncalı sitelere girmeye çalışırlarsa bundan haberdar olacak mıyım?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi, çocuğunuzun sakıncalı bir siteye erişimeye çalıştığı bilgisini dilerseniz e-posta adresinize gönderebilir. Programı, oluşturduğunuz her profil için (örneğin her çocuğunuz için) aşağıdaki durumlarda e-posta ile bildirim alabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz:

 • Kullanıcı uyarı mesajı aldığında,
 • Kullanıcı engelleme mesajı aldığında,
 • Kullanıcı bir engellemeyi şifre ile geçersiz kıldığında.İşteyken e-posta bildirimlerini nasıl alabilirim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi Yönetici Araçlarına giriş yapın. Aile Ayarları altında, E-posta Bildirimleri'ne tıklayın. E-posta Gönder alanına, bildirim mesajlarını almak istediğiniz e-posta adresinizi yazın. Almak istediğiniz bildirim türlerini yapılandırıp Tamam' a tıklayın.

Bilgisayarımızda kurulu bulunan bazı uygulamalar Türk Telekom Aile Koruma Şifresi kurulduktan sonra sağlıklı çalışmamaya başladı, ne yapabilirim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi bilgisayarınızdaki tüm İnternet trafiğini denetlemektedir. Web'de gezinme ve sohbet uygulamalarının dışında diğer pek çok uygulama da güncellemeleri denetlemek veya farklı amaçlarla İnternete erişebilmektedir. Bilinen programların hemen hepsi Türk Telekom Aile Koruma Şifresi tarafından tanınmakta ve İnternete erişimlerine izin verilmektedir. Çok nadir de olsa bazı programlarınızın Türk Telekom Aile Koruma Şifresi tarafından engellenmesi mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin denetlemesini istemediğiniz programları belirtebilirsiniz. Bunun için yönetim ekranından 'İzin Ayaları' butonuna tıklayarak ilgili ekrana erişebilir, ekranın üst kısmında yer alan 'Uygulamalar' tabını seçerek engellenmemesini istediğiniz programları buradaki butonlar yardımıyla listeye ekleyebilirsiniz. Detaylar için kullanma kılavuzunu veya uygulamanın yardım menüsünü kullanabilirsiniz.

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi ile çocuğumun İnternet üzerinden online oyun oynamasını engelleyebilir miyim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi ile İnternet üzerinden yaygın olarak oynanan bazı oyunların oynanamamasını sağlayabilirsiz. Bunun için; uygulamanın yönetim ekranında 'İnternet Oyunları' butonuna tıklayın ve açılan pencerede izin vermek istemediğiniz oyunların yanındaki işareti kaldırın.

Çocuklarım Türk Telekom Aile Koruma Şifresi yazılımını devre dışı bırakabilir mi?

Yazılımın devre dışı bırakabilmesi ya da ayarlarının değiştirebilmesi sadece yönetici parolası ile yapılabildiğinden, çocuğunuz programı devre dışı bırakamaz. Parolanızı kolay tahmin edilemeyecek, harf ve sayılardan oluşturduğunuzdan emin olunuz.

Program yöneticisi olarak Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'ni devre dışı bırakabilir miyim?

Evet, program parolanızı girerek İnternette dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Ekranın sağ alt köşesinde yer alan program ikonuna farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda açılacak menüden "Türk Telekom Aile Koruma Şifresi uygulamasını devre dışı bırak" seçeneğini tıkladığınızda program size yönetici şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girdikten sonra uygulamayı ne kadar süre için devre dışı bırakmak istediğinizi seçebilirsiniz. Belirtilen sürenin sonunda filtre otomatik olarak yeniden devreye girecektir. Filtreyi, bilgisayar yeniden başlatılana kadar devre dışı bırakmak da mümkündür. Bilgisayarı çok kısa bir süre kullanmak ya da çocuğunuzun engellendiği bir siteye bir seferlik izin vermek istiyorsanız, ekranda erişimin engellendiğini belirten pencerede bulunan "İzin Ver" butonuna tıklayarak yönetici şifrenizi girebilir ve erişime izin verebilirsiniz.

Çocuğumun İnternete erişim süresini nasıl kontrol altına alabilirim?

Çocuğunuzun İnternet erişimini dilerseniz haftanın her günü için ayrı ayrı, istediğiniz zaman aralığında ve yine sizin tanımlayacağınız süre ile belirleyebilirsiniz. Ayrıca arzu ederseniz haftalık veya günlük olarak çocuğunuzun İnternete erişeceği toplam süreyi belirleyebilirsiniz, böylece çocuğunuz dilediği saatte fakat sizin belirlediğiniz süreyi aşmayacak şekilde İnternete erişebilir. Ayrıca, Türk Telekom Aile Koruma Şifresi çocuğunuzun İnternette geçirdiği süreyi size raporlar. Bu özelliği, uygulamayı kurduktan sonra Türk Telekom Aile Koruma Şifresi yönetim ekranından "Zaman Denetimleri" butonuna tıklayarak devreye alabilirsiniz. Açılacak ekranda çocuğunuzun hangi gün ve saatlerde İnternete erişimine izin verileceğini işaretleyebilirsiniz.

Çocuğumun İnternette gezdiği siteleri ve anlık mesajlaşmalarını görebilir miyim?

Evet, Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin Raporlama özelliği sayesinde, çocuğunuzun İnternette ziyaret ettiği siteleri ya da dilerseniz AOL, Jabber (Goggle Talk, vb), MySpaceIM, QQ, Windows Live messenger, Yahoo messenger Anlık Mesajlaşma uygulamalarındaki sohbet içeriklerini görebilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom Aile Koruma Şifresi, engellemiş olduğunuz web sitelerine çocuğunuzun girme teşebbüslerini size raporlar.

Çocuğumun girdiği sitenin adını görebiliyorum, içeriğini nasıl anlayabilirim?

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi raporlama özelliği, her kullanıcının İnternet hareketlerini ayrıntılarına girerek görebilmenizi sağlar. Raporlarda gözüken web sitesi adreslerinin üzerine tıkladığınızda ilgili siteyi açıp görebilirsiniz.

Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin kurulumu ve kullanımı kolay mı? Program ile ilgili soru ve sorunlarım için nereye başvurabilirim?

Tamamı Türkçe olan Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'nin kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. Programla ilgili detaylı bilgiye erişmek için Türk Telekom Aile Koruma Şifresi Kullanım Kılavuzunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Türk Telekom Aile Koruma Şifresi'ni bilgisayarınıza yükledikten sonra, programın yönetim ekranından yardım menüsüne ulaşarak dilediğiniz özelliğiyle ilgili detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Adım adım kurulum aşamalarını detaylı biçimde izleyip uygulayabileceğiniz kurulum ve kullanım sunumunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet müşterilerine sunulan Türk Telekom Güvenlik hizmeti TTNET A.Ş hizmetidir.
© 2016 TTNET A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

ads