Online Alışverişe Yönelik İpuçları-Satın Alma İşlemi Yaparken

Online alışveriş, bilgileriniz ve paranızın güvende kalmasına yönelik birkaç önlem almanız kaydıyla uygun, rahat ve eğlenceli bir faaliyettir. Olabilecek en iyi deneyimi elde etmek için, satın alma işlemi yapmadan önce sizler için hazırladığımız ipuçlarına gözatın;

Bir Satın Alma İşlemi Yaparken:

 • Kendinizi rahat hissetmediğiniz bir web sitesinden alşveriş yapmayın : Sitenin güvenli olmadığını hissediyorsanız, büyük ihtimalle haklısınız. Yazım hataları, aşırı kişisel bilgi talebi ve düşük çözünürlüklü logolar ve fotoğraflar gibi küçük hususlar uyarı olarak görülebilir.
 • Satın alma işlemi için asla e-postalarla gelen linklere tıklamayın : Tanımadığınız birinden gelen bir e-posta içindeki linke tıklamak daima kötü bir seçimdir, ancak özellikle bir spam e-posta içinde reklamı yapılan bir siteden alışveriş yapmak çok daha kötü bir fikirdir. Daima yasal e-perakende sitelerini bulmak için bir arama motoru kullanmaya çalışın.
 • Doğru sitede olduğunuzdan emin olmak için web adresini kontrol edin : Bir siteye girince yasal olduğundan ve sahte veya dolandırıcı bir site olmadığından emin olmalısınız..
 • Sitenin güvenli olduğunu kontrol edin : Sitenin güvenilir bir üçüncü taraf tarafından tarandığını ve onaylandığını gösteren bir güvenlik damgası arayın. Bu güvenlik damgası sitenin sizi kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı, spam ve diğer kötü niyetli tehditlere karşı koruduğuna işaret etmektedir.
 • Ayrıca, sitenin sayfada bir sembol aramak ve web adresinin bir şifreleme kullanıldığını gösterecek şekilde “http://” yerine https:// ile başlayıp başlamadığından emin olmak için kontrol etmek suretiyle internet üzerinden bilgi iletimi yaparken şifreleme (encryption)—veya karıştırma kullanıp kullanmadığını kontrol edin.
 • Bir kredi kartı veya online ödeme hizmeti kullanın : Sitenin sahte olduğu ortaya çıkınca, kredi kartı aldığınız şirket genellikle satın alma bedelinizi geri ödemekte ve kredi kartı sahtekarlığı durumunda da yasa sizi korumaktadır. Bazı kredi kartı şirketleri daha ileri gidip satın alma işlemleri için daha geniş garantiler sunmaktadır. Bankamatik kartlarıyla paranızı geri almak daha zor olabilir ve siz de bankanızla işleri yoluna koymaya çalışırken hesabınızın boşaltılmasını elbette istemezsiniz.
 • Bilgili alışverişçilerin bazen kullandığı diğer bir seçenek de yalnızca tek işlem için kullanılmak üzere rastlantısal olarak üretilen numaralara sahip kredi kartlarıdır. Bu durumda numarası çalınsa bile bir kez daha kullanılamayacaktır. Bu tür kredi kartı kullanılması ayrıca bir hırsızın gerçek kredi kartı numaranıza erişememesini sağlamaktadır. PayPal gibi online ödeme sistemleri de online alışverişlerinizi için kullanılabilecek başka bir ödeme sistemidir. Bu hizmetler e-perakendecilerle banka veya kart bilgilerinizi paylaşmak zorunda kalmadan online ödeme hizmetindeki bir hesapla ödeme yapmanızı mümkün kılar.
 • Online alışveriş için ortak kullanılan bir bilgisayarı kullanmayın : Bilgisayarlar internet deneyiminizi hızlandırmak amacıyla bilgileri kaydeder “ön bellekte saklar” ve siz ortak kullanıma açık bir bilgisayar kullanınca, tarama geçmişiniz ve hatta sisteme giriş bilgileriniz gibi bilgiler bilgisayarı sizden sonra kullanan yabancılar tarafından erişime açık hale gelir. Bilgisayarın başından belirli sitelerden çıkmadan kalkmanız halinde, diğer kullanıcılar hesaplarınıza erişebilir. Kendinizi korumak adına tüm online alışverişinizi güvenli ev bilgisayarınızdan yapın.
 • Siparişinizi verirken yalnızca güvenli bir bağlantı kullanın : Ağ korumalı olmadığı takdirde, hackerler ödeme bilgilerinize kolayca erişebileceğinden dolayı online alışverişlerde asla güvenli olmayan bir kablosuz bağlantı kullanmayın.
 • Ayrıca, virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer ortaya çıkan tehditlerden korunmanıza yardımcı olan Türk Telekom Güvenlik ürüleri gibi geniş kapsamlı ve güncel bir güvenlik yazılımı ile korunmalısınız. Ayrıca bu yazılım klavyenizde kredi kartı numaraları ve diğer kişisel bilgileri yazarken bastığınız tuşları kaydeden kötü amaçlı yazılımlar olan “keylogger” (tuş kaydedici) kötü amaçlı yazılımına karşı da koruma sağlar.
 • Güçlü şifreler kullanın : Tahmin edilmesi zor ve rakamlar, harfler ve sembollerin birlikte kullanıldığı en az 10 haneli şifreler seçin. Şifrenizi gizli tutmayı ve bilgisayarınızı da bir online alışveriş sitesinde hesap yaratırken kredi kartı numaranızı veya şifrenizi hatırlayacak şekilde ayarlamamanız gerektiğini unutmayın.


Ayrıca, kişisel bilgilerinizi pop-uplara ve standart taleplerin dışında ve üzerinde kişisel ayrıntı isteyen web sayfalarına asla girmeyin. Örneğin bir online alışveriş sitesinde asla Sosyal Güvenlik Numaranızı vermemelisiniz.


Geri

Türk Telekom İnternet müşterilerine sunulan Türk Telekom Güvenlik hizmeti TTNET A.Ş hizmetidir.
© 2020 TTNET A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

ads