Online Alışverişe Yönelik İpuçları-Satın Almadan Önce

Online alışveriş, bilgileriniz ve paranızın güvende kalmasına yönelik birkaç önlem almanız kaydıyla uygun, rahat ve eğlenceli bir faaliyettir. Olabilecek en iyi deneyimi elde etmek için, satın alma işlemi yapmadan önce sizler için hazırladığımız ipuçlarına gözatın;

Satın almadan önce

  • Mağazayı kıyaslayın : En iyi teklifler için kıyaslama sitelerini veya bir arama motorunu kullanın, ancak çok iyi görünen tekliflerin gerçekliğine karşı ihtiyatlı olun. Bir online satıcının fiyatları diğerlerine göre alışılmadık biçimde düşükse, sahte ve düzmece bir sitede olabileceğinize dair işaretler arayın. Sitede imla hataları mevcut mu? Şirket sosyal güvenlik numaranız veya doğum tarihiniz gibi gereksiz bilgileri istiyor mu? İstiyorsa, satın alma işlemi için başka bir satıcı aramaya bakın.
  • E-perakendeci için arka plan kontrolleri yapın : E-perakendecinin fiziki bir adresi ve telefon numarası olduğundan emin olun. Site hakkında kuşkunuz varsa bir temsilcinin mevcut olup olmadığını anlamak için telefon numarasını arayın. Ayrıca, şirketin ne kadar zamandır faaliyette olduğu, müşteri hizmetleri politikaları ve garanti, onarım veya iade gibi hizmetler sunup sunmadığı gibi bilgileri araştırın.
  • Müşteri eleştirilerini okuyun : Bir online satıcıyı soruşturmaya yönelik başka önemli bir adım da müşteri eleştirileri hakkında arama yapmaktır. Şirket hakkında çok sayıda şikayet olduğu takdirde, dikkatli olun.
  • Sevkiyat politikaları ve teslim sürelerini iyice anlayın : Sevkiyat ve nakliye ücretlerine bakın ve bunların sizin açınızdan makul olduğundan emin olun. Alacağınız ürünün belirli bir zamandan önce elinizde olmasını istediğiniz için teslimat için gerekli süreyi de araştırmalısınız. Bazı satıcıların sevkiyattan önce siparişi işleme alması zaman alır, bu yüzden gerçek teslimat süresini belirlemek için sevkiyat politikalarına bakın. Yabancı bir satıcıdan satın almanız halinde, uluslararası sevkiyat yapıp yapamadıklarını kontrol edin. Bazı satıcılar ücretsiz sevkiyat bile önerebildiği için nihai satın alma işleminden önce bu hususu kontrol edin.
  • Değişim ve iade konularındaki seçeneklerinizi bilin : Online alışveriş esnasında kalite ve uyum gibi hususlar konusunda karar vermek zor olduğu için satıcının iade ve değişim politikalarının kontrol edilmesi büyük önem arz etmektedir. İadeler hakkında süre veya diğer türde kısıtlamalara dikkat etmeli, iade yapmanız gerektiği takdirde yeniden stoklama maliyeti olup olmadığını da bilmelisiniz.
  • Satıcı iadeleri kabul ediyorsa, ücreti tamamen geri mi ödüyor yoksa sizin lehinize bir kredi olarak mı kaydediyorlar öğrenilmelidir. Satıcı yalnızca kredi kaydetme seçeneğini sunduğu takdirde, bu krediyi kullanma konusunda bir süre kısıtlaması olup olmadığını öğrenin.
  • Şirketin gizlilik politikasını gözden geçirin : Satıcının kişisel bilgilerinizi nasıl kullandığını görün ve üçüncü taraflarla paylaşılmadığından emin olmak için kontrol edin. Yalnızca satın alma işleminin tamamlanmasına yönelik hususları açıklamalı ve kendiniz hakkında ilave bilgi vermemelisiniz.


Geri

Türk Telekom İnternet müşterilerine sunulan Türk Telekom Güvenlik hizmeti TTNET A.Ş hizmetidir.
© 2020 TTNET A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

ads