Casus Yazılım ve En Kötü İstenmeyen İleti Türü

Sabit diskinize yerleşen ve kişisel bilgileri toplayan programlara dikkat edin

Dürüst olun. Yeni bir yazılım yüklediğinizde, Internet’ten bir program indirdiğinizde, çok oyunculu bir oyuna katıldığınızda veya yalnızca bazı çevrimiçi içeriklere erişmeye çalıştığınızda görüntülenen son kullanıcı lisans sözleşmelerini (EULA) ne sıklıkla okuyorsunuz? Araştırma doğruysa, neredeyse asla okumuyoruz. Yalnızca “Kabul Ediyorum” düğmesini tıklatıyor ve gerçekten yapmak istediğiniz neyse ona devam ediyoruz.

Size kötü bir haberimiz var; aslında onay vererek casus yazılım veya reklam yazılımı olarak bilinen istenmeyen yazılımların kaynağına TAMAM diyorsunuz.

En iyi halinde –ki bu görece bir terimdir- bu kategorideki yazılımlar bilgisayarınızı açılır reklamlarla (pop- up) doldurur. Daha sıkça görülen haliyle, sabit diskinize yerleşir ve Internet’te dolaşma şekliniz ve çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarınızla ilgili somut veriler toplayarak bunları Internet bağlantınız yoluyla bir pazarlama veya araştırma şirketine gönderir, ve söz konusu şirket de ücretini ödeyen her türlü satıcıya bu verileri satar. Daha sonra satıcı bu bilgileri, sizi daha da fazla reklamla bombardımana tutmak da dahil istediği her şekilde kullanır.

Daha da kötüleşebilir. Tarayıcı yardım nesnesi olarak bilinen yeni bir reklam yazılımı türü, kendisini standart bir eklenti gibi tarayıcıya eklemektedir. Daha sonra bu yazılımlardan bazıları ana sayfanızı ve sık kullanılanlar listelerini değiştirmekte, bazıları ise tarayıcınızı yetişkinlere yönelik içeriğe sahip siteler gibi ziyaret etmek istemeyebileceğiniz sitelere yönlendirmektedir. Diğerleri ise kendilerini en sık kullanılan yazılım uygulamalarına eklemekte ve bu programların daha fazla bellek veya sürücü alanı kullanmasına ve hatta tüm bilgisayarın çökmesine neden olmaktadır.

Maalesef, “Kabul ediyorum” seçeneğini tıklattığınız için bu durum yasadışı değildir. Elbette, bazen yazılım onayınızı bile sormaz. Bunun yerine, bir istenmeyen e-postayı açtığınızda veya belirli web sayfalarını ziyaret ettiğinizde otomatik olarak kurulur. Bu, ”yan yükleme” olarak bilinen bir tekniktir ve yasallığı tartışmalı olsa da sıklığı artmaktadır. Bilgisayar korsanları arasında popülerliği artan bir diğer yöntem de, açılır pencerelerin bilgisayarınızda kapatabileceğinizden daha hızlı bir şekilde arka arkaya açıldığı “fare kapanı” yöntemidir. Bu sayfalar genelde ilk ziyaret ettiğiniz siteden çıktığınızda açılır. Bilgisayarınıza yönelik bu saldırılarda kullanılan teknoloji yeni değildir, ancak dosya değişimi sitelerinin aniden popülerlik kazanmasıyla momentum kazanmıştır. Bu hizmetlerin çoğu reklam desteklidir ve hayatta kalabilmelerinin tek yolu bu programları içermeleridir. Bu programların iyi niyetle ve yasal reklam ortaklarıyla başlatıldığına inanmak mümkündür. Ancak, her kullanıcıdan toplanan veriler tamamlandıkça, açılan reklamlar gitgide daha şüpheli görünmektedir.

Tüketiciler ne yapmalı?
Öncelikle, şunu anlamak önemli; Internet o kadar hızla ve o kadar çok büyüdü ki, yalnızca bunu yapmakta, yani bilgisayar kullanmakta usta olan tam bir bilgisayar kullanıcıları nesli ortaya çıktı. Bu casus yazılım ve reklam yazılımı programları kendilerini bir bilgisayarın kayıt defterine bir kez yerleştirdiğinde, yalnızca sofistike bir teknisyen tarafından ve bazen de yalnızca şansın yardımıyla kaldırılabilmekte.

Çoğu ISS ve şirket güvenlik duvarları kurmakta, ancak bunlar normalde gelen virüsleri durdururken, bilginin dışarı sızmasını önleyememekte. Bu programlar bir tüketicinin bilgisayarını işgal etmek için yasal bir programa eklendiğinde, ağ içerisinde özgürce hareket etmekte. Ve tüm istenmeyen ileti savaşlarında olduğu gibi, casus yazılım ve casus yazılım koruma programları birbirlerine üstünlük sağlamaya devam edecekler.

Bu yüzden, sağduyulu davranarak -kabul etmeden önce EULA metinlerini okuyun ve asla ama asla talep edilmeyen e-postaları açmayın. Ve mevcut olan en kapsamlı güvenlik yazılımını kullanın: TTNET Güvenlik ürünleri kişisel bilgilerinizi güvenlik altına alırken, ailenizin Internet deneyimi üzerinde de daha fazla kontrol sağlayarak, sizi ve ailenizi uygunsuz çevrimiçi içeriklerden korurken, gizli bilgilerinizi çevrimiçi tehditlere ifşa etmemenizi sağlar.


Geri

Türk Telekom İnternet müşterilerine sunulan Türk Telekom Güvenlik hizmeti TTNET A.Ş hizmetidir.
© 2020 TTNET A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

ads