Bilgilerinizi Güvende Tutmak için Güçlü Parola Fikirleri

Parola koruması, en yaygın güvenlik protokollerinden biridir. Benzersiz bir şifre oluşturarak siz olduğunuzu yani kimliğinizi doğrularsınız, hem de kişisel bilgilerinizi daha güvende olmasını sağlarsınız. Fakat sahip olduğunuz her hesap için ayrı bir şifre gerektiğinde, bu şifreleri yönetmek zor bir durum olabilir. Verilerinizin güvenliği konusunda endişelenmeniz gerekirken, parolanızı unutmanın ve ihtiyacınız olan bilgilerin engellenmesinin oluşturacağı sıkıntıdan da kaçınmak istersiniz. Ancak güçlü, benzersiz parolalar kullanmanın faydaları, ara sıra ortaya çıkan rahatsızlıklardan daha fazladır.

Güçlü Parolaların Faydaları
Güçlü bir parolanın en önemli yararı güvenliktir. Bilgisayar korsanları, hesaplara erişmeye çalışırken hızlı çalışır. Mümkün olduğu kadar kısa sürede olabildiğince çok bilgi çalmak isterler. Güçlü parolaya sahip bir hesabın kodunu kırmak çok daha zor olacağından korsanlar için, güçlü şifreleri olan hesaplar çok cazip değildir.
Güçlü parola, korsanların kişisel hesaplarınıza verebileceği zararı da sınırlar. En yaygın strateji; sınırlı kişisel bilgilerle daha az güvenli sitelerin şifrelerini kırmaktır. Korsanlar, çevrimiçi banka hesabınızdaki bilgilere erişmek için spor salonu üyeliğinize ait uygulamada kullanmakta olduğunuz şifrenizi kullanabilmeyi arzular. Ancak güçlü parola koruması bu durumu engeller.

Yaygın Kötü Parola Uygulamaları
Kullanıcılar çevrimiçi hesap açarken, parola sürecini hızlıca geçmek isteyebilir. Hızlı hareket etmek için insanların kullandığı birkaç zayıf parola seçeneği vardır.

Basit parolalar: Parola kırma programları, en çok kullanılan kombinasyonlar girerek başlar. Bunlar, kullanıcının “parola”, “sifre”, “password” , “QWERTY” veya “1234567” gibi üzerine hiç düşünmediği şifrelerdir.

Tekrarlanan şifreler: Tüm hesaplarınızda kullanabileceğiniz kırılamaz bir şifreniz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum, korsanların hesaplarınızdan birini ele geçirmesi halinde, diğer tüm hesaplarınızın savunmasız olacağı anlamına gelir.

Kişisel bilgiler: Kolayca hatırlamaya yatkın olduğunuz sayı kombinasyonları, korsanların bulabileceği kombinasyonlardır. Doğum gününüzü veya mezuniyet yılınızı bir sosyal medya hesabında herkese açık olarak göstermiş olabilirsiniz. Köpeğinizin adı çok kullanılmayan bir ad olabilir, ancak köpeğinizle ilgili bilgileri dünyayla paylaşırsanız, köpeğinizin adı zayıf bir parola olacaktır.

Güçlü Parolanın Anlamı
Bir korsanın hızlı bir şekilde kıramayacağı parola güçlü parola olarak kabul edilir. Sofistike algoritmalar kısa sürede birçok şifre kombinasyonunu çalıştırabilir. Uzun, karmaşık ve benzersiz bir parola, hesaplarınıza girme girişimlerine karşı caydırıcıdır.

Uzun: Hesaplarınızı koruyan kombinasyon parolalar, bir bilgisayar programının tüm olasılıkları çalıştırmasını zorlaştıracak kadar uzun olmalıdır. Bir banka kartındaki dört haneli şifrenin 10.000 olası kombinasyonu vardır. Bu dört haneli şifreyi bir insanın kırması biraz zaman alabilir, ancak sınırsız denemeye sahip bir bilgisayar programı, birkaç saniyede kırabilir. Eğer sadece sayı kullanıyor olsaydınız, şifrenizdeki her karakter olası kombinasyonları 10 kat kadar yükseltirdi. Algoritmalara engel olmak için en az 12 karakter uzunluğunda bir şifreye sahip olmalısınız.

Karmaşık: Parolanızın zorluğunu artırmak için büyük harf, küçük harf, sembol ve sayı kombinasyonlarını kullanmalısınız. Korsanların algoritmaları kelime ve sayı kalıplarını arar. Karakter türlerini karıştırarak kalıpları kıracak ve bilgilerinizi güvende tutacaksınız.

Benzersiz: Çoğu yerde aynı parolayı kullanıyorsanız, bunları değiştirme işine başlamalısınız. Hesaplarınızın her birinin kendisine ait ayrı şifresi olmalıdır. En azından banka hesaplarınız, sosyal medya hesaplarınız ve işle ilgili hesaplarınız için şifreleri tekrar tekrar kullanmadığınızdan emin olun.

Katmanlı Parola Oluşturma
Unutulmaz ama güçlü bir şifre istiyorsanız, bir cümleyi kolayca katmanlı, karmaşık bir şifreye dönüştürebilirsiniz. Bu süreçte, çevrimiçi olarak görünür ve bilinir olan kişisel bilgilerinizi kullanmamanızın önemli olduğunu hatırlatmak gerekli.

Sizin için akılda kalan bir kelime grubu seçin: Sosyal medya hesaplarında sıkça kullandığınız bir tabir seçmemelisiniz. Eğer bir koşucuysanız, “HizliKosucu25!” gibi bir cümle seçebilirsiniz.

Harfleri sayı ve sembollerle değiştirin: Boşlukları kaldırın. Ardından, bazı harflerin yerine semboller ve sayılar koyabilirsiniz. Örneğin; H!zl!Ko$ucu25!

Büyük/Küçük harflerin bir karışımını ekleyin: Son olarak, belirli bir düzende olmayan hem küçük hem de büyük harfler kullanmalısınız. Algoritmalar, McAFEE veya McAfee gibi yaygın kalıpları nasıl arayacağını bilir. Örneğin; h!Zl!KO$uCu25!
Artık korsanların kullandığı algoritmalara meydan okurken hatırlayabileceğiniz bir şifreniz var.

Parola Yöneticisi Çalıştırmak
Korumanız gereken hesap sayısını düşündüğünüzde, düzgün bir parola bulmak zaman alan bir iş olacaktır. Unutulmaz bir şifreye karar verebilseniz bile, şifreye ihtiyaç duyan çok fazla hesabınız olacaktır. Parola yöneticisi, çevrimiçi olduğunuz alanlarda sizi güvende tutmak için yararlı bir araçtır ve tüm şifreleriniz için bir veritabanı görevi görür. Her yeni şifre oluşturduğunuzda, daha sonra otomatik olarak girebilmeniz için kaydeder. Parola Yöneticisi hesabınıza erişmek için tek bir şifreyi hatırlamanız yeterlidir.

Çoğu şifre yönetici aracı, hesaplarınız için karmaşık, katmanlı parolalar oluşturma işini de yapabilir. Bunlar rastgele sayı, harf ve karakter olacaktır. Bu şifreler kolay hatırlanabilir olmayacaklar ancak hatırlama işini sizin için şifre yöneticisi yapıyor olacak. Bu makine tarafından oluşturulan parolalar, özellikle nadiren kullandığınız veya önemli bilgiler içermeyen hesaplar için yararlıdır.

Çevrimdışı Parola Listesini Koruma
Banka hesabınız veya işle ilgili bir hesap gibi kritik hesaplar için şifrelerinizin çevrimdışı listesini tutmak yardımcı olabilir. Karmaşık şifrelerin amacı hatırlanması zor olmaktır. Şifrenizin ana hatlarını hatırlayabilirsiniz, ancak onu karmaşık yapan tüm ayrıntılı değişiklikleri hatırlayamazsınız. Bu belgeyi şifreli taşınabilir bir bellekte veya fiziksel bir kâğıtta tutmak, donanımınız arızalanırsa veya yeni bir sisteme geçiyorsanız bilgilerinize erişmenizi sağlar.

Tüm Sistemi Güvende Tutmak
Şifre kırma, korsanların bilgi çalmak için kullandığı stratejilerden sadece biridir. Güçlü parolalar kullanmanın yanı sıra kapsamlı güvenlik yazılımları kullanmak da önemlidir. Güçlü parolalar, çevrimiçi hesaplarınızın korunmasına yardımcı olur. Genel güvenliğin güçlü olması, donanımınızı ve iletişim ağınızı tehlikelerden koruyacaktır.

Bu içerik 7 Eylül 2022 tarihinde https://www.mcafee.com/blogs/privacy-identity-protection/strong-password-ideas-to-keep-your-information-safe/ adresinde yayınlanan Strong Password Ideas to Keep Your Information Safe başlıklı makale kaynak alınarak oluşturulmuştur.