Virüslerden korunmanın yolları

Virüslerden korunmanın yolları

Taşıma sürücülerinizde virüs olup olmadığını antivirüs programları ile kontrol edin. Virüs varsa bu virüsü kaldırmak için gerekli olan adımları uygulayın.

Taşıma sürücüsünde virüs olup olmadığını anlayamıyorsak yapmanız gereken sürücüyü taktıktan sonra ikona ikiz kez tıklayarak değil de, sağ tıkla --> Aç seçeneği ile açmanızdır.

Çünkü bu yol ile autorun dosyası çalışmamış olacak ve birçok virüs bilgisayarınıza geçemeyecektir.

Antivirüs Programları:
Bilgisayar güvenliğiniz temel taşı olan uygulamalardan bir tanesi de antivirüs programlarıdır. Özellikle güçlü ve kullanışlı olan antivirüs programları ile bilgisayarınızı birçok yeni virüse karşı korumuş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız antivirüs programının güncelleştirmelerini günlük hatta yapabildiğiniz sıklıkla yapmanız ve arada bir bile olsa genel tarama ile tüm sürücüler ve bölümleri taramanızdır.

Yerel Güvenlik:
Cd, usb veya diğer depolama aygıtları ile bulaşabilecek virüsler ve korunma yollarına ilişkin bilgiler

  • CD ve Disket: Veri taşımda kullanıla bu araçlar ile bulaşan virüslerde küçümsenmeyecek kadar çoktur. Özellikle her ne kadar kullanım alanı gittikçe azalsa bile, disket sürücülerle bulaşan virüslere çok dikkat etmeliyiz. Ana tavsiyemiz bu sürüyü ile veri taşımamaya dikkat edin, eğer taşımak zorunda iseniz disketin içindeki dosyaları virüs taramasından geçirerek kullanınız. CD ile taşınan bilgilerde aynıdır fakat bu yolla daha az sıklıkta virüs bulaştığı tespti edilmiştir. CD içindeki dosyalara dikkat edin ve programları kurmadan önce virüs taramasından geçirin.
  • USB ve Diğer Depolama Aygıtları: Günümüzde en popüler olarak aktarılan virüsler usb veya taşınabilir harddsiklerle bulaşanlardır. Sürücülerin, mbr, boot sektör veya diğer sektörelerine bulaşan virüsler, depolama aygıtının takıldığı bilgisayarda sürücünün aktif hale gelmesinden sonra bulaşacak ve kendini yeni bilgisayara kopyalayacaktır. Özellikle Autorun kısmında gerekli komutları çalıştırdığı için çift tıklama ile yapılacak olan açmalarda direk olarak bulaşacaktır.